W zeszłym tygodniu tysiące dostawców jedzenia strajkowało w miastach w całej Wielkiej Brytanii, domagając się podwyżek płac. Poniżej znajduje się tekst biuletynu rozprowadzanego przez zwolenników strajku. Wkrótce na tej stronie pojawi się plik PDF do wydrukowania oraz tłumaczenia na język bangla, brazylijski i polski.

Raporty z pierwszego strajku

W piątek 2 lutego tysiące dostawców jedzenia, domagając się podwyżki płac, podjęło akcję strajkową przeciwko wszystkim aplikacjom w ponad 90 strefach w Londynie, Brighton, Liverpoolu, Bath i Glasgow.

Strajk domagał się podwyżki płac. W 2017 roku Deliveroo płaciło minimum 4 funty za dostawę. Obecnie płacą minimum 3,15 funta motorowerom i 2,80 funta rowerom. Oznacza to realną obniżkę płac o 40%. Uber Eats wprowadził podobne zmiany.

Był to największy jak dotąd strajk w zakresie dostaw żywności w Wielkiej Brytanii, który wstrząsnął zarządzaniem aplikacjami.

Na wielu obszarach kierowcy skupili się lokalnie i zorganizowali pikiety, aby zamknąć ciemne kuchnie i kluczowe restauracje. W niektórych obszarach strajkujący musieli radzić sobie z wieloma kierowcami, którzy próbowali zająć miejsca pracy. W innych obszarach łatwo było przekonać wszystkich kierowców do przyłączenia się do strajku. W obszarach, w których kierowcy byli w stanie zorganizować silny strajk, miało to duży wpływ - co widać było po narzekaniach klientów w Internecie i spiętrzeniu zamówień w restauracjach.

W niektórych rejonach, oprócz organizowania pikiet, motocykliści zbierali się również na przejażdżki i duże masowe zgromadzenia. Niektórzy jeźdźcy zabrali te konwoje do różnych obszarów, aby spróbować rozprzestrzenić strajk.

Strajk połączył również kierowców z różnych społeczności, co wcześniej nie miało miejsca w takim stopniu. To również był naprawdę duży krok naprzód i uczynił nas znacznie silniejszymi.
Deliveroo, Uber Eats, Just Eat, Stuart będą próbowali udawać, że strajk nie miał na nich większego wpływu, próbując nas zdemoralizować. Ale w takim razie dlaczego wysłali spanikowane komunikaty do restauracji ostrzegające o strajku i dlaczego podnieśli zachęty do pracy w nocy!

Uważamy, że naprawdę ważne jest, aby dzielić się informacjami o tym, co dzieje się w każdym regionie, abyśmy wszyscy mogli być informowani i uczyć się, co jest najbardziej skuteczne. Rozmawialiśmy więc z kilkoma riderami w różnych obszarach, aby zebrać raporty:

Earls Court

Właśnie przeprowadziłem się do tej okolicy. Wcześniej pracowałem w Camden. Dołączyłem do grupy kierowców przy McDonalds. Najpierw podszedłem do Hindusów. Na początku nie wiedzieli, co powiedzieć, ale potem powiedzieli, że tak, będą strajkować. Ale nie rozmawiali z Brazylijczykami. Poprosili mnie, abym porozmawiał z Brazylijczykami, ponieważ nie wiedzieli, czy będą strajkować. Poszedłem do nich i zapytałem.

Jeden z chłopaków właśnie dostał mandat za parkowanie w wysokości 85 funtów, był zły i odmówił. Ale kilka minut później powiedział, że to zrobi, podobnie jak wszyscy inni. Potem zobaczyliśmy, że cena wzrosła na deliveroo i byliśmy podekscytowani. Potem zaczęliśmy pracować jako grupa, a kiedy przyjeżdżali inni kierowcy, namawialiśmy ich do strajku. Niektórzy z naszej grupy byli trochę szorstcy wobec parchów, ale większość z nas była przyjazna. Mówiliśmy, że w Londynie strajkują tysiące kierowców, powinniście do nas dołączyć. Dodaliśmy ludzi do grupy WhatsApp. Potem usłyszeliśmy wiadomości o strajkach w innych rejonach. Potem przyjechało 150 motocykli i zablokowało drogę, a my jeździliśmy dookoła. Wszyscy są bardzo podekscytowani kolejnym strajkiem.

Wiemy, że firma bardzo się boi, ponieważ widzieliśmy fałszywe konta na grupach w mediach społecznościowych, które próbują nas zdemoralizować. Ale widać, że to fałszywe konta, a kiedy wychodzę i rozmawiam z prawdziwymi ludźmi, mówią, że chcą strajkować przez cały weekend.
Pracowałem na tym stanowisku przez 6 lat. Kiedyś było to 3,15 funta za naprawdę krótką pracę, gdzie można było w zasadzie chodzić pieszo. Teraz trzeba przejść 2-3 mile za 3,15 funta. Mówią, że to algorytm, obwiniają algorytm, ale ktoś stworzył algorytm. Mówią, że możesz odrzucić pracę, jeśli jej nie chcesz, ale jeśli odrzucisz zbyt wiele zadań, w algorytmie jest coś ukrytego, co nie daje ci więcej zadań przez 30 minut. Następnie aplikacja mówi, że musi zatrudnić więcej kierowców, ponieważ nie ma wystarczającej liczby osób do wykonania zadań! Dlatego właśnie strajkujemy.

Whitechapel

20 bengalskich i brazylijskich motocyklistów zamknęło ciemną kuchnię Editions w Assembly Passage w Whitechapel. Inni riderzy zamknęli również inne ciemne kuchnie editions w okolicy i pobliskie restauracje. Bardzo niewielu kierowców próbowało przyjechać i odebrać zamówienia, a ci, którzy to zrobili, zostali zawróceni. Riderzy powiedzieli, że uważają, że Deliveroo prawdopodobnie straciło około 30 000 funtów na strajku tylko w tej edycji kuchni, w oparciu o zwykłą liczbę zamówień, które wychodzą z tej strony jednego wieczoru. Zapytałem wszystkich, czy uważają, że jeden strajk wystarczy, a jeśli nie, to czy byliby gotowi na więcej. Zawodnicy mieli mieszane opinie na temat tego, czy pierwszy strajk wystarczy do zwycięstwa. Wielu kierowców stwierdziło, że chcą strajkować przez więcej dni, jeśli nie wygramy po pierwszym dniu. Po kilku godzinach jeźdźcy połączyli się z grupami jeźdźców, którzy pikietowali w innych lokalizacjach i jeździli po okolicy jako duża grupa - był to dobry sposób na podniesienie morale.

Forest Hill

20 kolarzy pikietowało kuchnię w Forest Hill. Gdy do kuchni dotarło więcej osób i dowiedziało się o strajku, większość z nich przerwała pracę i przyłączyła się do pikiety. Tylko kilku próbowało odebrać, a wkrótce kierownik wyłączył aplikację. Przez wiele godzin nic nie wchodziło ani nie wychodziło. Większość kierowców zgadza się, że podwyżka płac nie zostanie wywalczona podczas jednego strajku; są gotowi na dłuższą kampanię. Kilka dni po strajku wydaje się, że za dostawy płaci się więcej niż wcześniej. Stawki zostały nieco podniesione.

Zamierzamy wydawać więcej takich biuletynów i chcemy dzielić się raportami z różnych obszarów. Wyślij nam wiadomość lub notatkę głosową na WhatsApp z aktualizacjami z Twojego obszaru +447598260453.

Jak wygrać strajk

Rozmawialiśmy z wieloma kierowcami o tym, jak wywalczyć podwyżkę płac, na którą zasługujemy. Oto nasze pomysły na to, co musimy zrobić:

Strajkować raz za razem, aż wygramy

Strajki zawsze trwają dłużej niż jeden dzień. Po strajku w zeszły piątek wieczorem, menedżerowie aplikacji będą się martwić. Stracili dużo pieniędzy. Ale zajmie im trochę czasu zastanowienie się, co robić. Od czasu strajku menedżerowie będą bardzo zajęci spotkaniami i rozmowami. Będą zastanawiać się, czy poważnie się martwić, czy nie. W Londynie zdarzały się już takie strajki, ale trwały one tylko jeden dzień, po czym wygasały.

Menedżerowie będą myśleć, że to się prawdopodobnie powtórzy. Mają dużo gotówki w banku, więc mogą przetrwać kilka strajków. To, co naprawdę ich przerazi, to fakt, że strajki będą się powtarzać i przybierać na sile. To właśnie musimy zrobić. Musimy być przygotowani na regularne i ciągłe strajki, dopóki menedżerowie nie posłuchają. Hasłem wielu udanych strajków było “strajkujemy, aż wygramy!”. Musimy przekonać wszystkich kierowców, by zrobili to razem z nami. Jeśli więc się zgadzasz, porozmawiaj z jak największą liczbą kierowców o potrzebie kontynuowania strajku.

Zwiększenie liczby strajków

Jeśli uda nam się zwiększyć liczbę strajków, będzie to kosztować aplikacje jeszcze więcej pieniędzy i bardziej je przestraszy. Im większy strajk, tym krótszy czas, w którym będziemy musieli kontynuować strajk, zanim wygramy. Rozszerzenie strajku może zająć trochę czasu - musimy odwiedzić wiele różnych obszarów, które nie strajkowały w zeszłym tygodniu i przekonać ich do zaangażowania się. Jeśli zgodzimy się na regularne strajki raz w tygodniu przez kilka następnych tygodni, może to zainspirować kierowców w wielu innych obszarach do zaangażowania się. Dwa lata temu w północnej Anglii miały miejsce wielkie strajki kurierów. Strajki rozpoczęli kierowcy z Sheffield, którzy należeli do związku IWGB - strajkowali przez kilka dni w tygodniu, a pomiędzy strajkami wychodzili do pracy w różnych miastach, aby rozmawiać z ludźmi. Dzięki ich ciężkiej pracy strajk rozprzestrzenił się na 10 miast. Musimy rozszerzyć strajk na wszystkie dzielnice Londynu i inne miasta. Jeśli więc zgadzasz się na to, upewnij się, że Twoja okolica jest zablokowana, a następnie spróbuj udać się do pracy w pobliskiej okolicy w kilka dni w tym tygodniu, aby porozmawiać z ludźmi. Możesz też zebrać grupę osób z obszaru, w którym zwykle pracujesz, i wspólnie porozmawiać z ludźmi w różnych obszarach, aby przyłączyli się do strajku.

Podtrzymuj morale i regularnie komunikuj się z innymi kierowcami

Wielu kierowców w Twojej okolicy nie będzie wiedziało zbyt wiele o tym, co się dzieje. Musimy upewnić się, że rozumieją wszystko właściwie, w przeciwnym razie szybko się zdezorientują i zdemoralizują i nie będą nadal dołączać do strajków. Załóż lokalną grupę Whatsapp, jeśli jeszcze takiej nie ma, i zachęć wszystkich w Twojej okolicy do dołączenia do niej, a także do dużych grup w całym mieście. Udostępniaj regularne aktualizacje na temat tego, co dzieje się w różnych częściach miasta, aby każdy mógł zobaczyć, co działa, a co nie. Spotkajmy się twarzą w twarz i porozmawiajmy o tym, co się dzieje, co działa dobrze ze strajkiem i co należy zrobić, aby go ulepszyć.

Koordynacja między naszymi obszarami

Ludzie, którzy zwołali strajk w piątek, wykonali bardzo dobrą robotę. Ale to tylko niewielka grupa ludzi i sami muszą wykonać wiele pracy. Wszyscy musimy pomóc. Każda grupa kierowców w każdym małym obszarze powinna wybrać kapitanów, którzy będą koordynować działania z innymi obszarami. Kapitanowie mogą spotykać się i uzgadniać plany przyszłych strajków, a także koordynować wizyty w nowych obszarach, aby przyciągnąć ich na pokład.

Co o tym sądzisz? Jeśli masz pomysły na to, jak wygrać strajk, wyślij je do nas na adres +447598260453.


author

Rebel Roo

A bulletin produced by food couriers and their supporters to spread workers’ struggles.